– Dritt lei lappingen i norsk skole

Forbundsleder Jon Oddvar Holthe i Skolenes landsforbund mener det er på tide å slutte med kortsiktige tiltak og sikre skolen stabile rammer over tid.

19. september 2026

Runar Nørstad

Jon Oddvar Holthe Skolenes landsforbund Hovedtariffoppgjøret 2026
Forbundsleder Jon Oddvar Holthe. (Foto: Skolenes landsforbund)

– Jeg er dritt lei lappingen for å få orden på norsk skole. Nå må det bli slutt på synsingen og det politiske spillet, sier Holthe til FriFagbevegelse.

Han mener forskjellene i kommuneøkonomien gjør at tilbudet til barn og unge blir for ulikt.

– Vi må få på plass de grunnleggende rammene skolen skal operere innenfor. Hvilke tilbud barn og unge får verken kan eller skal avgjøres av kommuneøkonomi.

Vil ha et langsiktig skoleforlik

Skolenes landsforbund ønsker et bredt politisk skoleforlik som gir skolen forutsigbare rammer, uavhengig av hvem som styrer landet.

– Skolen, elevene og lærerne trenger at politikerne samler seg i et bredt og langsiktig forlik. På den måten får vi sikret at forutsetningene for en god skole står seg – uavhengig av hvem som sitter i regjeringskontorene, sier Holthe.

SL mener staten må ta et større ansvar for de økonomiske rammene, samtidig som kommunene fortsatt skal organisere og utvikle skolene lokalt.

Færre elever og mer praktisk skole

Holthe trekker også fram klassestørrelse som avgjørende for kvaliteten i skolen.

– Det har alt å si for hvor mye tid læreren har til den enkelte elev, hvor raskt en lærer kan oppdage at en elev sliter med lesing eller matematikk og hvor enkelt det er å variere undervisningen.

Skal skolen samtidig bli mer praktisk og variert, må det følge ressurser med ambisjonene.

– Vi har snakket om praktisk skole lenge. Problemet er at det har vært lettere å snakke om den enn å finansiere den, sier Holthe.

Les hele saken hos FriFagbevegelse.no

Relaterte saker
SL: Positiv til at lærerstudentene kan ta flere fag
SL: PISA 2025: – Læreren er løsningen, ikke mer testing