Roser plan for mer praktisk skole

Skolenes landsforbund støtter initiativet fra LO og NHO om en mer praktisk skolehverdag.

12. juni 2025

Runar Nørstad

Skolenes landsforbund støtter initiativet fra LO og NHO om en mer praktisk skolehverdag.
LO og NHO har lansert en handlingsplan for å gjøre grunnskolen mer praktisk, med fokus på å utvikle elevenes ferdigheter med både hode og hender. Skolenes landsforbund har sittet i arbeidsgruppen som har bidratt til innholdet i planen. (Foto: Getty Images /Illustrasjon)

– Dette er et viktig skritt mot en mer tilpasset og engasjerende opplæring for alle elever, sier påtroppende forbundsleder Jon Oddvar Holthe.

Gjennom stortingsmeldingen «En mer praktisk skole» (Meld. St. 34 (2023-2024)) har regjeringen rettet oppmerksomheten mot utfordringene i dagens skole. LO og NHO er opptatt av å konkretisere hva de mener må gjøres videre – på kort og mellomlang sikt.

LO og NHO har derfor lansert en felles handlingsplan som skal styrke den praktiske opplæringen i norsk grunnskole. Planen etterspør blant annet flere faglærere og skoleverksteder, samt økte bevilgninger til utstyr og spesialrom. Initiativet skal møte arbeidslivets behov for kompetanse og motivere flere elever til å fullføre utdanning, spesielt innen yrkesfag.

Skolenes landsforbund har sittet i arbeidsgruppen som har bidratt til innholdet i handlingsplanen.

Les også: Slik vil Skolenes landsforbund gjøre skolen mer praktisk

Styrker motivasjon og mestring

Skolenes landsforbund stiller seg helhjertet bak initiativet. Påtroppende forbundsleder Jon Oddvar Holthe understreker at mer praktisk læring kan bidra til å løfte både motivasjon og mestring blant elevene.

– Dette er et viktig skritt mot en mer tilpasset og engasjerende opplæring for alle elever. Vi mener handlingsplanen treffer med tanke på å motvirke utenforskap.

Holthe støtter også regjeringens ønske om å gjøre skolen mer variert og aktiv.

– Praktisk arbeid i skolen kan være krevende. Man må ha både plass, tid, ressurser og kompetanse.

Han viser til at lærere i dag ofte står alene med store elevgrupper og for dårlige fasiliteter, noe som gjør det utfordrende å gi praktisk undervisning av høy kvalitet.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Jon Oddvar Holthe. Skolenes landsforbund
Påtroppende forbundsleder Jon Oddvar Holthe sier at mer praktisk læring kan bidra til å løfte både motivasjon og mestring blant elevene. (Foto: Skolenes landsforbund)

Har gitt innspill til stortingsmeldingen

Skolenes landsforbund har gitt innspill til stortingsmeldingen «En mer praktisk skole».

Stortingsmeldingen ble vedtatt av Stortinget 28. november 2024.  I meldingen legger regjeringen frem forslag som skal gi og bedre læring, motivasjon og trivsel på 5. 10. trinn. 

Les hele handlingsplanen fra LO og NHO (PDF)

FAKTA: Slik vil LO og NHO gjøre skolen mer praktisk

  • LO og NHO mener at alle grunnskoleelever må sikres regelmessig tilgang til – og undervisning – i skoleverksted
  • LO og NHO foreslår en bevilgning i statsbudsjettet for 2026 for å sikre slik tilgang og synliggjøre en betydelig satsing på den praktiske skolen
  • LO og NHO mener at alle grunnskoleelever må få gode lærings- og mestringsopplevelser gjennom tilgang til Newton-rom (et teknologitungt lokale med vekt på praktisk undervisning i naturfag, matematikk og teknologi)

Relaterte saker
FriFagbevegelse: Her får elevene jobbe med hendene. LO-lederen roser skolen
SL: – Viktig seier for SL på LO-kongressen
SL: – En styrket fellesskole må være et nasjonalt hovedmål