Disse kursene kan tillitsvalgte melde seg på
Skoleringer av tillitsvalgte har høy prioritet i Skolenes landsforbund. Her kan du lese om hvilke kurs du kan melde deg på.
2. juni 2023
Runar Nørstad
Forbundet innførte i 2017 en egen trinnskolering beregnet på kursing av tillitsvalgte:
- Grunnskolering (Trinn 1)
- Videregående skolering (Trinn 2)
- Toppskolering (Trinn 3)
- Videreutvikling (Trinn 4)
Trinn 1: Beregnet for nye tillitsvalgte, eller tillitsvalgte som ikke tidligere har deltatt på sentrale kurs og som har behov for å bli oppdatert i gjeldende lov- og avtaleverk. Kurset går over to dager.
Trinn 2: Er for deg som enten har deltatt på «Grunnskoleringen for tillitsvalgte (Trinn 1)» eller har vært tillitsvalgt en stund, og som har behov for å få økt kunnskap i hvordan lover, avtaleverk og forskrifter kan brukes i vervet. Kurset går over tre dager.
Trinn 3: Er for deg som enten har deltatt på Trinn 1 og Trinn 2, eller som rett og slett har vært tillitsvalgt en stund, og som har behov for å etablere en enda større trygghet i hvordan lov, avtaleverk og forskrifter kan brukes i vervet. Kurset går over to dager.
Trinn 4: Alle som har fullført trinn 3 vil få hovedprioritet på plass på kurset. Det kjøres en prosess på om påmeldingen godkjennes. Det er mulig for «garvede» tillitsvalgte å melde seg på, men de kommer i andre rekke i godkjenningen.
– Trinn-1-kurset er for ferske tillitsvalgte, men det er alltid noen som har erfaring på ulike nivåer som tillitsvalgte som er med. Trinn 2-kurset er en naturlig videreføring av Trinn 1. Etter Trinn 3-kurset vil tillitsvalgte være godt rustet til å håndtere saker på flere nivå i organisasjonen. Vi har forventninger til at disse etter hvert vil bli en viktig ressurs både for oss sentralt, men også for andre nye lokale tillitsvalgte, sier 2. nestleder Bodil Gullseth som har hovedansvar for gjennomføring av kursene.
Temaer på trinn 1: LO/SL: Historikk, politikk og verdigrunnlag. Besøk på Youngstorget, tillitsvalgtsrollen, hovedavtalen, kommunikasjon (internt og eksternt), siste nytt og Fremtind forsikringer.
Temaer på trinn 2: Frontfagsmodellen, hovedtariffavtalen, arbeidstidsavtalene, arbeidsmiljøloven, kommunikasjon (synlighet i ulike typer medier), medlemsvekst, siste nytt og Sparebank1.
Temaer på trinn 3: Ansettelser, overtallighetsprosesser, oppsigelser, personalsaker, forhandlingsteknikk og kommunikasjon, siste nytt og HELP forsikring.
Temaer på trinn 4: Personvern, GDPR, personalmapper, arbeidsmiljøloven speila opp mot helse, miljø og sikkerhet (HMS) og inkluderende arbeidsliv, aktuelt tema henta fra LO-advokatenes arbeidsrettsseminar, metodisk tilnærming til arbeidsrettslige spørsmål og bruk av LO-advokatene på tema om arbeidsrett.
Det er god deltakelse på trinnskoleringen. Vårt mål er at alle våre tillitsvalgte skal delta på alle kursene.

