Streikevarsel for 1.186 i staten
LO Stat varslet i dag at nærmere 1.200 LO-medlemmer vil bli tatt ut i streik fra 29. mai, hvis ikke meklingen fører fram.
22. mai 2026
Runar Nørstad
Oslo og Brønnøysund rammes i første fase.
– Vi skal gjøre det vi kan for å komme i mål i meklingen, men streik er et lovlig kampmiddel, og vi forbereder oss derfor til å ta det i bruk, sier Elisabeth Steen Onshus, leder i LO Stat.
Det er i Oslo og Brønnøysund LO-medlemmene vil forlate arbeidsplassene og ta på seg streikevestene den 29. mai, om ikke meklingen fører fram. Også medlemmer i Skolenes landsforbund vil bli berørt.
Både departementer og underliggende virksomheter vil bli berørt.
– Uttaket er ment å ramme arbeidsgiver først og fremst, men en eventuell streik i offentlig sektor vil nødvendigvis også påvirke tjenestetilbudet til publikum, sier Onshus.
– Utfordrende jobb å komme i mål
Innspurten i meklingen innledes tirsdag etter pinse, og fristen er 28. mai ved midnatt. LO Stat-lederen ønsker ikke å gå nærmere inn på selve meklingen fordi den er omfattet av taushetsplikt, og begrenser seg til å konstatere at det blir en utfordrende jobb å komme i mål.
LO-medlemmene som er omfattet av dette varslet er i all hovedsak medlemmer i NTL, som er det største LO-forbundet i staten, men også FO og Skolenes landsforbund er representert med noen medlemmer.
Uttaket fordelt på departementer og virksomheter ser du her (LO Stat)
Relaterte saker
SL: Streikevarsel for 4.414 statsansatte

