Brudd i statsoppgjøret 

LO Stat brøt torsdag kveld forhandlingene med staten i årets hovedtariffoppgjør.

30. april 2026

Runar Nørstad

Forbundssekretær Lene Bakkedal i Skolenes landsforbund.
Forbundssekretær Lene Bakkedal representerer Skolenes landsforbund i LO Stat. Hun er skuffet over tilbudet fra staten. (Foto: Skolenes landsforbund)

– Avstanden var for stor mellom partene, og da må vi fortsette jobben hos Riksmekleren senere i mai, sier Elisabeth Steen Onshus, leder i LO Stat. 

– Jeg kjenner at jeg blir litt oppgitt over at vi må til Riksmekleren nok en gang. Det er blitt regelen mer enn unntaket. Det syns jeg er synd, sier Onshus, som likevel legger til at det er gjort mye god jobb i forhandlingene, men at mye fortsatt er uavklart.

LO Stat gikk inn i årets hovedoppgjør med to sentrale krav: Likelydende avtaler i staten og økt kjøpekraft for medlemmene. 

– Må vise forhandlingsvilje

LO Stat mener at konkurrerende tariffavtaler og splittet lønnsmasse i staten fører til ulik lønnsutvikling for ellers like enkeltansatte og grupper av ansatte. I realiteten er det i dag to sett like avtaler i staten: Akademikerne og Unio på den ene siden og LO Stat og YS Stat på den andre.  

Partene fant ikke gode nok løsninger for noen av hovedpunktene under forhandlingene.

– Vi mener det er bra at staten vil tilbake til likelydende avtaler i staten, men partene må vise forhandlingsvilje for at det skal skje på en god måte. Samtidig må partene også ta ansvar for at alle statsansatte blir ivaretatt på en god måte, sier Onshus.

– Tilbudet løfter ikke hele laget

Forbundssekretær Lene Bakkedal representerer Skolenes landsforbund i forhandlingene. Hun sier medlemmene, uansett hvilket lønnsnivå de er på, merker dyrtida.

– Derfor er det helt avgjørende at staten sørger for at hele laget løftes. Vi oppfatter ikke at tilbudene fra staten løser dette, sier Bakkedal.

Meklingen innledes 7. mai, og har utløp 28. mai ved midnatt. Skulle partene ikke bli enige innen fristen, vil det utløse den første konflikten i staten for LO Stat siden 2012.

LO Stat har i overkant av 44.000 medlemmer i staten. 

Relaterte saker
SL: Lønnsoppgjøret 2026 (samleside)
SL: Skuffet over brudd i kommuneoppgjøret
SL: Krever likelydende avtaler og økt kjøpekraft

LO Stat-leder Elisabeth Steen Onshus. Foto; Stein Syrstad
LO Stat-leder Elisabeth Steen Onshus. (Foto; Stein Syrstad)